TZD FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

FARMAKODINAMIKA

TZD veikia per branduolių receptorius, vadinamus  peroksisomų proliferatorių aktyvinamais γ receptoriais (PPAR γ). Šie receptoriai randami riebaliniame bei skeleto raumeniniame audiniuose, kepenyse ir yra atsakingi už rezistencijos insulinui mažinimą. Pioglitazonas taip pat jungiasi ir prie PPAR α receptorių, esančių kepenyse, mažesniais kiekiais inkstuose, skeleto, širdies raumeniniame audinyje, per kuriuos veikia lipidų metabolizmą. Aktyvuoti receptoriai prisijungia prie DNR grandinės ir pakeičia genų, reguliuojančių angliavandenių ir lipidų metabolizmą, transkripciją, uždegiminių mediatorių ekspresiją. Dėl to didėja gliukozės transporterių (GLUT 1 ir GLUT 4) ekspresija ląstelių paviršiuje, preadipocitų diferencijacija į adipocitus, adiponektino sintezė, mažėja rezistino, 1 tipo plazminogeno aktyvatoriaus inhibitoriaus, matrikso metaloproteinazės-9, C reaktyvinio baltymo (CRB) ir IL-6 koncentracija.
Veikdami per šiuos ląstelinius mechanizmus, TZD:
  • Mažina atsparumą insulinui raumenyse ir riebaliniame audinyje bei aktyvina gliukozės gliukozės suvartojimą audiniuose.
  • Mažina gliukoneogenezę ir gliukozės gamybą kepenyse.
  • Mažina laisvųjų riebalų rūgščių, trigliceridų (TG) ir didina didelio tankio lipoproteinų cholesterolio (DTL) koncentraciją.
  • Pasižymi priešuždegiminiu, antitromboziniu, antiaterogeniniu poveikiu.

FARMAKOKINETIKA

Absorbcija: Pioglitazonas greitai rezorbuojamas iš plonojo žarnyno, didžiausią koncentraciją plazmoje pasiekia po 2 val. Biologinis prieinamumas yra didesnis nei 80%, maistas rezorbcijai neįtakos neturi, neabsorbuota dalis šalinama su išmatomis. Vartojant nustatytomis dozėmis ir laiku, pioglitazono pusiausvyros koncentracija kraujo plazmoje susidaro per 4-7 dienas.
Metabolizmas: metabolizuojamas kepenyse, dalis metabolitų (šeši iš trijų) yra farmakologiškai aktyvūs. Tiek Pioglitazonas, tiek visi jo aktyvūs metabolitai jungiasi su plazmos baltymais (>99%). Pioglitazono veikimo pusperiodis 5-6 val., aktyvių metabolitų – 16-23 val.
Eliminacija: 45% išskiriama su šlapimu  ir 55% - su išmatomis.