SK KLINIKINĖ INFORMACIJA

TERAPINĖS INDIKACIJOS

Sulfonilkarbamidų dariniai skiriami 2 tipo cukriniu diabetu sergančių suaugusių žmonių gydymui derinyje su metforminu, kuomet gydant maksimaliai toleruojama metformino doze bei tinkama dieta ir fiziniu aktyvumu, neįmanoma pasiekti reikiamos gliukozės koncentracijos kraujyje arba kaip pirmo pasirinkimo vaistas, jeigu metforminas netoleruojamas ar kontraindikuotinas.

Suaugusiosius galima gydyti vien SK grupės preparatais arba kombinuojant SK su kitais geriamaisiais preparatais nuo cukrinio diabeto, inkretinų grupės preparatais ar insulinu.

Lietuvoje šiuo metu gydymas SK monoterapija ir kombinacijos su kitais vaistais yra kompensuojamas pagal nustatytą tvarką.
LR SAM Cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarka.

SK - sulfonilkarbamidas

DOZAVIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

Pradedant gydyti naujai diagnozuotą CD (nesant ryškios hiperglikemijos) arba kombinuotą CD gydymą, rekomenduojama skirti minimalias SK dozes, 1 kartą per parą (II kartos SK), 30 min. prieš pusryčius. Išliekant hiperglikemijai, dozę didinti pamažu. Dozės titravimo intervalai priklauso nuo vaisto skilimo pusperiodžio ir veikimo trukmės.

CD - cukrinis diabetas; SK - sulfonilkarbamidas

KONTRAINDIKACIJOS

  • Padidėjęs jautrumas veikliajai ar bet kuriai pagalbinei medžiagai.
  • Nuo insulino priklausomas cukrinis diabetas.
  • Diabetinė ketoacidozė, diabetinė prekoma, diabetinė koma.
  • Sunkus inkstų ar kepenų nepakankamumas.
  • Nėštumo, žindymo laikotarpis.

ATSARGUMO PRIEMONĖS

HIPOGLIKEMIJOS RIZIKA
SK skatina insulino sekreciją nepriklausomai nuo glikemijos lygio, todėl vartojant šios grupės vaistus hipoglikemijos rizika didesnė, nei kai kurių kitų priešdiabetinių preparatų (metformino, TZD, inkretinų). Hipoglikemijos riziką didina vyresnis amžius, nepakankama ar nereguliari mityba, fizinis krūvis, neatitinkantis suvartotų angliavandenių kiekio, alkoholio vartojimas, inkstų, kepenų ligos, kai kurios nekompensuotos endokrininės sistemos ligos, vaistų tarpusavio sąveika.

SĄVEIKA SU KITAIS VAISTAIS
Preparatai ,konkurenciniu būdu mažinantys SK prisijungimą prie plazmos baltymų bei kepenų fermento citochromo P 450 2C9 inhibitoriai didina laisvo, aktyvaus SK koncentraciją plazmoje, todėl sustiprina jų veikimą ir didina hipoglikemijos riziką. Tuo tarpu CYP 2C9 induktoriai skatina SK metabolizmą ir mažina veikimą. Hipoglikemijos rizika gali padidėti kartu su SK vartojant mikonazolį ar flukonazolį, nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, salicilatus, alkoholį, nekardioselektyvius beta-adrenoblokatorius, angiotenzino konvertazės inhibitorius, monoaminooksidazės inhibitorius, chloramfenikolį, sulfonamidus, tetraciklino ar chinolinų grupės antibiotikus, klaritromiciną. Gliukozės kiekį mažinantis poveikis gali susilpnėti vartojant fenotiazinus, simpatomimetikus, kortikosteroidus, progestagenus, geriamuosius kontraceptikus, skydliaukės hormonus, tiazidų grupės ir kitus diuretikus, kalcio kanalų blokatorius, fenitoiną, izoniazidą.

VIRŠKINAMOJO TRAKTO (VT) LIGOS
Ligos, keičiančios SK buvimo virškinamajame trakte trukmę, gali veikti vaisto farmakokinetiką ir farmakodinamiką bei klinikinį efektyvumą. Formos nekeičiantys (glipizidas) preparatai atsargiai skiriami pacientams su VT susiaurėjimu dėl obstrukcijos rizikos.

SK - sulfonilkarbamidas; TZD - tiazolinedionai

SPECIALIOS PACIENTŲ GRUPĖS

SENYVI PACIENTAI: vaistą skirti atsargiai dėl hipoglikemijos rizikos, rekomenduojama rinktis trumpesnio veikimo SK preparatus.

VAIKAI IR PAAUGLIAI: turimų saugumo ir veiksmingumo duomenų vaikų populiacijoje nepakanka, todėl vaikams skirti SU preparatus nerekomenduojama.

NĖŠČIOS IR ŽINDANČIOS MOTERYS: SK vartojimas nėštumo ar žindymo metu nerekomenduojamas dėl galimo teratogeninio poveikio, kūdikio hipoglikemijos. Jei pacientė planuoja pastoti ar laukiasi medikamentinį CD gydymą rekomenduojama pakeisti į insulinoterapiją.

CD - cukrinis diabetas; SK - sulfonilkarbamidai

CUKRINIO DIABETO KOMPLIKACIJŲ PREVENCIJA IR GYDYMAS

DIABETINĖ RETINOPATIJA
Diabetinė retinopatija (DR) – tai tinklainės kraujagyslių pažeidimas, sukeltas lėtinės hiperglikemijos. DR yra viena iš dažniausių suaugusiųjų regėjimo sutrikimų ir aklumo priežasčių.

DIABETINĖ NEFROPATIJA
Diabetinė nefropatija – tai CD sukeltas pažeidimas, kuriam būdinga glomerulų filtracinio barjero pažeidimas (mikroalbuminurija, kuri vėliau progresuoja į proteinuriją), arterinė hipertenzija ir progresuojantis inkstų funkcijos sutrikimas.

DIABETINĖ POLINEUROPATIJA
Diabetinė polineuropatija – tai nepakankamos CD kontrolės sąlygotas nervų pažeidimas.

DIABETINĖ PĖDA
Dėl CD sąlygotos periferinės neuropatijos ir periferinių arterijų pažeidimo gali atsirasti išopėjimų ir infekuotų žaidų pėdose, neretai tampančių apatinių galūnių amputacijos priežastimi.

DAŽNIAUSIAS NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS

METABOLIZMO IR MITYBOS SUTRIKIMAI
Hipoglikemija
Svorio didėjimas.

VIRŠKINAMOJO TRAKTO REIŠKINIAI
Pilvo skausmas, pykinimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, nemalonus pojūtis epigastriume.
Šie simptomai susilpnėja arba visai nepasireiškia, jeigu SK išgeriami pusryčių metu.

KRAUJO IR LIMFINĖS SISTEMOS SUTRIKIMAI
Leukopenija, agranulocitozė, trombocitopenija, hemolizinė anemija, aplazinė anemija, pancitopenija.
Vaisto vartojimą nutraukus šie pokyčiai paprastai išnyksta.

KEPENŲ, TULŽIES PŪSLĖS IR LATAKŲ SUTRIKIMAI
Kepenų fermentų (asparto aminotransferazės, alanino aminotransferezės, šarminės fosfatazės) padidėjimas, cholestazinė gelta, toksinis hepatitas, hepatinė porfirija. Pasireiškus cholestazinei geltai, gydymą nutraukti.

ODOS IR POODINIO AUDINIO SUTRIKIMAI
Bėrimas, niežulys, dilgėlinė, eritema, pūslinės reakcijos, padiėjęs jautrumas šviesai.

SK - sulfonilkarbamidai