SGTL - 2 i FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

FARMAKODINAMIKA

SGLT-2 – vienakryptis natrio ir gliukozės nešiklis, esantis inkstų proksimaliniuose kanalėliuose, atsakingas už gliukozės reabsorbciją inkstuose. SGLT-2 inhibitoriai selektyviai blokuoja šio nešiklio veiklą, tokiu būdu mažindami gliukozės reabsorbciją inkstuose, didindami jos sekreciją su šlapimu bei mažindami koncentraciją kraujyje nuo insulino nepriklausomu būdu. Taip pat pasireiškia osmosinė diurezė, padidėja natrio išskyrimas su šlapimu, dėl diurezinio poveikio mažėja sistolinis kraujospūdis. Be to, dėl gliukozės šalinimo su šlapimu netenkama kalorijų, dėl to mažėja kūno svoris.

FARMAKOKINETIKA

Absorbcija: SGLT-2 inhibitoriai greitai ir gerai rezorbuojami, didžiausią koncentraciją plazmoje pasiekia per 2 val. Dapagliflozino biologinis prieinamumas yra 78%, kanagliflozino – 65%. Riebus maistas reikšmingos įtakos vaistų rezorbcijai neturi, todėl teoriškai SGLT-2 inhibitorius galima vartoti tiek valgio metu, tiek kitu laiku. Tačiau siekiant efektyviai sumažinti postprandialinę hiperglikemiją SGLT-2 inhibitorius patariama išgerti prieš pirmą dienos valgį.
Pasiskirstymas: gerai jungiasi su plazmos baltymais: dapagliflozinas iki 91%, kanagliflozinas – 99%, empagliflozinas – 86 %. Pacientams, sergantiems kepenų ar inkstų ligomis, vaistų jungimasis su baltymais reikšmingai nesikeičia.  Veikimo pusperiodis – 10-13 val. 
Metabolizmas: metabolizuojami kepenyse ir inkstuose esančio fermento O-gliukuronidazės, skyla į neaktyvius metabolitus - gliukuronidus. Metabolizmas per citochromo P450 fermentų šeimą minimalus ir kliniškai nereikšmingas.
Eliminacija: tiriant radioaktyvių SGLT-2 eliminaciją, didžioji dalis dapagliflozino (nepakitusio šlapime <2 proc., išmatose 15 proc.) ir jo metabolitų nustatyta šlapime (75%, nepakitusio <2%), mažesnė – išmatose (21%, nepakitusio 15 proc.); kanagliflozino, priešingai, daugiausiai šalinima su išmatomis (52%, nepakitusi dalis išmatose 41,5 proc.), mažesnė dalis – su šlapimu (33%, <1 proc. nepakitusio). Empagliflozinas 41 proc. šalinamas su išmatomis, 54 proc. su šlapimu (didžioji dalis nepakitusio).