METFORMINO EFEKTYVUMAS KLINIKINIUOSE TYRIMUOSE

DIABETO KOMPLIKACIJOS, MIRTINGUMAS, KARDIOVASKULINIŲ LIGŲ RIZIKA

Prospektyvinio atsitiktinių imčių tyrimo metu (UKPDS, https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0806470) nustatytas  teigiamas metformino poveikis gliukozės kiekiui kraujyje sergantiesiems 2 tipo CD. Pacientų, turinčių antsvorį ir vartojusių metforminą grupėje:
32% sumažėjo bet kokių su diabetu susijusių komplikacijų rizika;
42% sumažėjo su diabetu susijęs mirtingumas;
36% sumažėjo bendras mirtingumas;
39% sumažėjo miokardo infarkto rizika bei 30% visų makrovaskulinių komplikacijų rizika.
Dešimties metų stebimieji UKPDS rezultatai parodė ilgalaikį teigiamą metformino poveikį. Po 10 metų metforminą vartojusiems asmenims nustatyta:
21% sumažėjusi bet kokių su diabetu susijusių komplikacijų rizika;
30% sumažėjęs su diabetu susijęs mirtingumas
27% sumažėjęs bendras mirtingumas;
33% sumažėjusi miokardo infarkto rizika.
Mikrovaskulinių komplikacijų rizika Metforminą vartojusiems pacientams sumažėjo 29% UKPDS tyrimo metu ir 26% 10 metų stebėjimo laikotarpiu, tačiau abiem atvejais sumažėjimas nebuvo statistiškai reikšmingas.

PREDIABETAS

Prospektyvinio atsitiktinių imčių tyrimo metu (DPP - Diabetes Prevention Program) gydymas metforminu buvo palygintas su gyvensenos keitimu (dieta ir fizinio aktyvumo padidinimas) ir placebu pacientams, turintiems gliukozės toleravimo sutrikimą. Trijų ir 10 metų rezultatai parodė, jog metforminą vartojusių pacientų grupėje diabeto išsivystymo rizika sumažėjo atitinkamai 31% bei 18% lyginant su placebu. Tačiau gyvensenos keitimas buvo efektyvesnis – diabeto rizika sumažėjo 58% po trijų ir 34% po 10 metų.

POLICISTINIŲ KIAUŠIDŽIŲ SINDROMAS (PKS)

Cochrane Collaboration atliktoje 27 randomizuotų klinikinių tyrimų apžvalgoje nustatyta, kad PKS sergančioms moterims metforminas pagerina ovuliaciją bei padidina nėštumo tikimybę (ypač jei yra skiriamas kartu su klomifenu arba anksčiau klomifeną vartojusioms moterims), tačiau, priešingai nei klomifenas, vartojamas vienas, nėra susijęs su padidėjusiu naujagimių skaičiumi. Todėl tarptautinėse PKS gydymo rekomendacijose metforminas nėra siūlomas kaip pirmo pasirinkimo vaistas ir rekomenduojamas tik pacientėms su angliavandenių apykaitos sutrikimu. Kita vertus, kai kurių autorių nuomone, metforminas galėtų būti skiriamas ir kaip pirmo pasirinkimo vaistas, kadangi teigiamai veikia ne tik ovuliaciją, bet ir kitas PKS patogenezės grandis - mažina audinių rezistenciją insulinui, hiperinsulinemiją, nutukimą bei hiperandrogenemiją.

VĖŽIO PREVENCIJA

Epidemiologiniuose tyrimuose pastebėta, kad gydymas metforminu mažina bendrą su vėžiu susijusį sergamumą ir, galimai, mirštamumą, lyginant su kitais priešdiabetiniais vaistais. Šie rezultatai turėtų būti vertinami atsižvelgiant į tai, jog nė viename tyrime metformino poveikis į onkologinių susirgimų dažnį nebuvo pirminis tikslas, dauguma šių tyrimų – retrospektyviniai, atvejo kontrolės, rečiau - kohortiniai, lyginantys metforminą su kitais priešdiabetiniais vaistais, o ne su placebu. Iki šiol yra atlikta tik viena keturių prospektyvinių randomizuotų tyrimų meta-analizė, kurioje statistiškai patikimas vėžį mažinantis metformino poveikis nenustatytas. Duomenys apie metformino poveikio įvairių lokalizacijų vėžiniams susirgimams taip pat nėra vieningi. Šiuo metu yra atliekama keletas prospektyvinių randomizuotų studijų, kuriomis siekiama įvertinti ne tik galimą metformino kaip onkoprevencinio, bet ir neoadjuvantinio vaisto poveikį diabetu sergantiems bei nesergantiems asmenims su krūties, endometriumo, prostatos, kasos vėžiu (ClinicalTrials.gov).
Ikiklinikiniuose in vitro ir in vivo tyrimuose metformino antimitogeninis poveikis yra įrodytas. Tačiau daugelyje tyrimų naudotos metformino dozės, gerokai viršijančios šiuo metu taikomas žmonių gydymui ir tik keliuose iš jų antimitogenines metformino savybes nustatytos, esant terapinei vaisto koncentracijai.