METFORMINO KLINIKINĖ INFORMACIJA

TERAPINĖS INDIKACIJOS

Suaugusiuosius galima gydyti vien metforminu arba šį vaistą vartoti kartu su kitais geriamaisiais preparatais nuo cukrinio diabeto, inkretinų grupės preparatais ar su insulinu.

Lietuvoje šiuo metu gydymas metformino monoterapija ir kombinacijos su kitais vaistais yra kompensuojamas pagal nustatytą tvarką.
LR SAM Cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarka.

DOZAVIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

Metforminas parduodamas 500mg, 850mg ir 1000mg tabletėse.
www.vaistai.lt
www.vvkt - valstybinė vaistų kontrolės tarnyba / paieška vaistų registre

Įprastinė pradinė dozė yra 850 mg metformino 2 arba 3 kartus per parą valgio metu arba pavalgius. Siekiant pagerinti vaisto įsisavinimą skrandyje ir žarnyne
bei toleravimą, gydymą rekomenduojama pradėti nuo 500mg metformino vakare ir dozę didinti po 500 mg kas 3-4 dienas, kol bus pasiekta terapinė arba didžiausia toleruojama dozė.
Didžiausia rekomenduojama metformino dozė yra 3000 mg per parą, tačiau daugeliui pacientų optimali yra 2000-2550 mg per parą.
Vartojant metforminą kombinacijoje su insulino sekreciją skatinančiais vaistais (sulfonilakarbamidais (SK), meglitinidais) ar insulinu ir atsiradus hipoglikemijoms, rekomenduojama mažinti insulino, SK ar meglitinidų, o ne metformino dozę, nes jis nestimuliuoja insulino sekrecijos ir hipoglikemijų nesukelia.

SK - sulfonilkarbamidas

KONTRAINDIKACIJOS

  • Padidėjęs jautrumas metformino hidrochloridui ar bet kuriai pagalbinei medžiagai.
  • Diabetinė ketoacidozė, diabetinė prekoma, diabetinė koma.
  • Inkstų nepakankamumas (IN) arba sutrikusi funkcija (kreatinino klirensas <30 ml/min).
  • Ūminės būklės, galinčios pakeisti inkstų funkciją: dehidracija, sunki infekcija, šokas.
  • Sunkios ūminės ar lėtinės ligos, galinčios sukelti audinių hipoksiją: širdies veiklos ar kvėpavimo nepakankamumas, tik ką įvykęs miokardo infarktas, šokas.
  • Kepenų nepakankamumas, ūminė intoksikacija alkoholiu, lėtinis alkoholizmas.

ATSARGUMO PRIEMONĖS

LAKTATACIDOZĖ
Laktatacidozė pasireiškia nespecifiniais simptomais – pykinimu, vėmimu, anoreksija, pilvo skausmu, mieguistumu, hiperventiliacija ir hipotenzija. Kraujo tyrimuose nustatoma – pH sumažėjimas, laktato koncentracija plazmoje didesnė nei 5 mmol/l, anijoninio tarpo bei laktato/piruvato santykio padidėjimas. Laktatacidozės vystymosi mechanizmas vartojant metforminą nėra visiškai aiškus, manoma, kad svarbiausios priežastys yra laktato klirenso kepenyse sumažėjimas bei padidėjusi gamyba periferiniuose audiniuose dėl anaerobinio metabolizmo. Todėl būklių, kurių metu taip pat gali padidėti laktato kiekis ar metformino koncentracija organizme atvejais (širdies, kvėpavimo, kepenų, inkstų nepakankamumas, šokas, operacija, alkoholizmas, badavimas), metformino vartojimą rekomenduojama nutraukti.

INKSTŲ FUNKCIJA
Inkstų nepakankamumas - dažniausia priežastis dėl kurios nutraukiamas metforminas, siekiant išvengti laktatacidozės rizikos. Cukriniu diabetu sergantiems, ypač senyviems pacientams išauga ankstyvo inkstų funkcijos blogėjimo rizika, todėl itin atsargiai tokius pacientus reikia gydyti, kai yra aplinkybių, kurioms esant inkstų funkcija gali sutrikti, pvz.: pradedant gydymą antihipertenziniais vaistais, ypač kilpiniais diuretikais, taip pat pradedant vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Inkstų funkcija vertinama ištyrus kreatinino koncentraciją serume ir apskaičiavus glomerulų filtracijos greitį (GFG), taikant Cochroft-Gault formulę. Tai reikėtų atlikti bent vieną kartą per metus pacientams, kurių inkstų funkcija normali ir bent 2-4 kartus per metus pacientams, kurių kreatinino klirensas siekia žemutinę normos ribą bei senyviems pacientams. GFG sumažėjus iki 60 ml/min, gali pakisti priešdiabetinių vaistų farmakokinetika. Nesant gretutinių ligų, metforminą galima tęsti mažesnėmis dozėmis iki GFG sumažėja iki 30 ml/min, tačiau jį privalu nutraukti esant dehidratacijai ar kartu skiriant nefrotoksinius vaistus, įskaitant radiologiniams tyrimams naudojamas kontrastines medžiagas.

KONTRASTINIŲ MEDŽIAGŲ SU JODU VARTOJIMAS
Metformino vartojimas turi būti nutrauktas 48 val prieš radiologinį tyrimą su jodo kontrastu, dėl ūminio inkstų funkcijos nepakankamumo rizikos. Gydymą galima atnaujinti po 48 val., nustačius, kad inkstų funkcija normali.

OPERACINIS GYDYMAS
Metformino vartojimas turi būti nutrauktas 48 val prieš operaciją, kurios metu taikoma bendrinė, spinalinė ar peridurinė anestezija, kadangi šiais atvejais gali pasireikšti ūminis inkstų funkcijos nepakankamumas. Gydymą galima atnaujinti po 48 val., ligoniui pradėjus valgyti ir nustačius, kad inkstų funkcija normali.

GFG - glomerulų filtracijos greitis

SPECIALIOS PACIENTŲ GRUPĖS

SENYVI PACIENTAI: vaistą skirti atsargiai, dėl inkstų funkcijos nepakankamumo, laktatacidozės rizikos, periodiškai tiriant kreatinino konentraciją kraujyje.

VAIKAI IR PAAUGLIAI: galima gydyti pacientus nuo 10 metų amžiaus, kuriems patvirtinta 2 tipo CD diagnozė, tačiau skirti atsargiai, stebint vaiko augimą ir brendimą.

NĖŠČIOS IR ŽINDANČIOS MOTERYS: yra nedaug duomenų apie metformino vartojimą nėštumo metu, jie nerodo padidėjusios apsigimimų rizikos.Tyrimai su gyvūnais nerodo kenksmingo poveikio embrionui, vaisiui, tačiau metformino (kaip ir kitų priešdiabetinių medikamentų) vartojimas šiuo atveju  nerekomenduojamas. Jei pacientė planuoja pastoti ar laukiasi medikamentinį CD gydymą rekomenduojama pakeisti į insulinoterapiją. Metformino patenka į motinos pieną. Nors žindomiems kūdikiams nepastebėta jokių nepageidaujamų reakcijų, žindymas gydant metforminu nerekomenduojamas.

CD - cukrinis diabetas

DAŽNIAUSIAS NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS

- Virškinamojo trakto reiškiniai
Dažniausiai pasitaikantys - metalo skonis burnoje, pykinimas, vėmimas, apetito sumažėjimas, pilvo skausmas, viduriavimas. Šie simptomai yra
nuo dozės priklausomi, dažnai pasireiškia gydymo pradžioje, praeina nutraukus vartojimą, retesni, vaistą pradėjus skirti nuo mažų dozių, palaipsniui didinant, vartojant valgio metu. Tačiau 3-5 proc. pacientų išlieka viduriavimas, nepaisant laipsniško dozės didinimo, todėl jiems vaisto skyrimas turi būti nutrauktas.

- B12 vitamino ir folio r. trūkumas
Ilgai vartojant Metforminą gali sumažėti šių vitaminų pasisavinimas ir kiekis kraujyje, tačiau megaloblastinė anemija išryškėja retai.

- Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Pavieniai kepenų funkcijos tyrimų rodmenų sutrikimai arba hepatitas, kurie išnyksta nutraukus metformino vartojimą.

- Odos reakcijos – eritema, niežulys, dilgėlinė.