GLP-1 EFEKTYVUMAS KLINIKINIUOSE TYRIMUOSE

DIABETO KOMPLIKACIJOS, MIRTINGUMAS, KARDIOVASKULINIŲ LIGŲ RIZIKA

Inkretinų mimetikai efektyviai mažina glikemiją, o taip pat koreguoja ir kitus KV rizikos veiksnius: mažina arterinį kraujo spaudimą (daugiau sistolinį), kūno svorį bei trigliceridų, bendro ir MTL cholesterolio koncentraciją, didina DTL cholesterolio koncentraciją kraujo plazmoje. Daugelyje kardiovaskulinių išeičių tyrimų nustatyta GLP-1RA saugumas pacientams su jau esama kardiovaskuline liga ar keletu kardiovaskulinės ligos rizikos faktorių. Atliktomis studijomis įrodyta, jog GLP-1 agonistai mažina didžiųjų kardiovaskulinių įvykių, mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir mirties nuo kitų priežasčių dažnius (stipriausi įrodymai liraglutidas>semaglutidas> dulaglutidas >eksenatidas prailginto veikimo).  

Liraglutido tyrime dalyvavo pacientai, anamnezėje turintys kardiovaskulinę ligą ar rizikos faktorius. Gauti rezultatai įrodė, jog vaistas pranašesnis už placebą siekiant išvengti MACE bei mirties dėl kardiovaskulinių ligų.

Semaglutido tyrime dalyvavo pacientai su lėtine kardiovaskuline ar inkstų liga arba bent vienu KV rizikos faktoriumi. Vartojusių semaglutidą pacientų grupėje nustatyta mažiau MACE įvykių, ryškiausiai sumažėjo insulto atvejų.
Ilgo veikimo eksenatido tyrime dalyvavo pacientai, sergantys 2 tipo CD ir turintys kardiovaskulinės ligos rizikos faktorius arba kardiovaskulinę ligą anamnezėje. Nustatytas mažesnis mirtingumas dėl visų priežasčių, MACE nesiskyrė.

Liksizenatido tyrime dalyvavo pacientai su CD 2 tipo ir nesenai įvykusiu MI arba hospitalizuoti dėl nestabilios krūtinės anginos (NKA) per pastarąsias 180 dienų. Įrodytas saugumas lyginant su placebo MACE ir hospitalizacijai dėl NKA.

Dulaglutido tyrime (REWIND) dalyvavo pacientai vyresni nei 50 metų amžiaus, sergantys 2 tipo CD ir turėję kardiovaskulinį įvykį arba turintys KV rizikos faktorių. Įrodytas pranašumas išvengiant MACE bei nemirtino insulto. Nebuvo skirtumo tarp grupių lyginant pacientus, anamnezėje turinčius KV įvykį ir neturinčius.

PIONEER 6 tyrime buvo tirtas peroralinio semaglutido kardiovaskulinis saugumas. Įtraukti 2 tipo CD sergantys pacientai. Sąlyginai trumpas tyrimo laikas – mediana 16 mėn. Buvo įrodytas vaisto kardiovaskulinis saugumas, vaistą gaunančių pacientų grupėje buvo mažesnis mirtingumas dėl KV priežasčių.
 
MACE – angl. major adverse cardiovascular events, liet. Didieji nepageidaujami kardiovaskuliniai įvykiai, kuriuos sudaro mirtis dėl KV ligų, nemirtinas MI ar nemirtinas insultas;
GLP-1RA – į glukagoną panašaus peptido 1 receptorių agonistai; KV - kardiovaskulinis; CD – cukrinis diabetas; NKA – nestabili krūtinės angina.