DPP-4 i KLINIKINĖ INFORMACIJA

TERAPINĖS INDIKACIJOS

DPP-4 inhibitoriai skiriami 2 tipo cukriniu diabetu sergančių suaugusių žmonių gydymui derinyje su metforminu, kuomet gydant maksimaliai toleruojama metformino doze bei tinkama dieta ir fiziniu aktyvumu, neįmanoma palaikyti reikiamos gliukozės koncentracijos kraujyje. Jeigu metforminas netoleruojamas ar kontraindikuotinas, galima skirti DPP-4 inhibitorių monoterapiją arba kartu su kitais geriamaisiais preparatais nuo cukrinio diabeto ar su insulinu, Europos Sąjungoje patvirtintos DPP-4  inhibitorių skyrimo indikacijos ir kombinacijos pateiktos lentelėje - DPP-4 inhibitorių skyrimo indikacijos.

Lietuvoje 2 tipo cukriniu diabetu sergančių suaugusių žmonių gydymui DPP-4 inhibitoriai gali būti skiriami kaip trečios eilės gydymas derinyje su metforminu ir sufonilkarbamidais arba kaip antros eilės vaistas skiriant su sulfonilkarbamidais, jeigu metforminas netoleruojamas ar kontraindikuotinas. Lietuvoje šiuo metu gydymas DPP-4 inhibitoriais  yra kompensuojamas pagal nustatytą tvarką.
LR SAM Cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarka

DOZAVIMAS IR VARTOJIMO BŪDAS

Sitagliptinas parduodamas 25, 50 ir 100 mg tabletėse.
Saxagliptinas parduodamas 5 mg tabletėse.
Linagliptinas parduodamas 5 mg tabletėse.
Vildagliptinas parduodamas 50 mg tabletėse.
 
Vaistas vartojamas vieną kartą per dieną ryte prieš valgant, tačiau maistas vaisto rezorbcijai įtakos neturi. Papildomai paskyrus DPP-4 inhibitorių prie gydymo metforminu ar TZD, vaistų dozės koreguoti nereikia, tačiau jei pacientas gydomas SK ar insulinu, pastarųjų dozę gali tekti sumažinti dėl hipoglikemijos rizikos.

KONTRAINDIKACIJOS

  • Padidėjęs jautrumas aktyviajai ar pagalbinei medžiagai.
  • Nuo insulino priklausomas cukrinis diabetas.
  • Diabetinė ketoacidozė, diabetinė prekoma, diabetinė koma.
  • Sunkus inkstų ar kepenų nepakankamumas.
  • Nėštumo, žindymo laikotarpis.

ATSARGUMO PRIEMONĖS

ŪMINIS PANKREATITAS
Vartojant DPP-4 inhibitorius, kaip ir GLP-1 agonistus, galimai padidėja ūminio pankreatito rizika, nors tyrimų duomenys nėra vieningi . Prieš paskiriant vaistą, svarbu perspėti pacientą dėl galimos pankreatito rizikos, paaiškinti simptomus. Pacientams, persirgusiems pankreatitu DPP-4 inhibitoriai neskiriami.

HIPOGLIKEMIJA
Tik vartojant derinyje su kitais vaistais

INKSTŲ NEPAKANKAMUMAS
Vaistų skyrimas ar dozės koregavimas nurodytas lentelėje - DPP-4 inhibitorių skyrimo indikacijos.

ALERGINĖS REAKCIJOS
Pradėjus vartoti vaistus klinikinėje praktikoje yra aprašytos sunkios alerginės reakcijos – anafilaksija, angioedema, eksfoliacinis dermatitas. Dažniausiai šios reakcijos išryškėja per3 mėnesius nuo gydymo pradžios, kartais - po pirmos vaisto dozės.

SPECIALIOS PACIENTŲ GRUPĖS

Senyvi pacientai: vaisto dozės atsižvelgiant į paciento amžių koreguoti nereikia, vartojant sitagliptiną ir saxagliptiną reikia stebėti inkstų funkciją.
Vaikai ir paaugliai: turimų saugumo ir veiksmingumo duomenų vaikų populiacijoje nepakanka, todėl vaikams skirti nerekomenduojama.
Nėščios ir žindančios moterys: kaip ir kitų priešdiabetinių medikamentų DPP-4 inhibitorių vartojimas nėštumo ar žindymo metu nerekomenduojamas. Jei pacientė planuoja pastoti ar laukiasi medikamentinį CD gydymą rekomenduojama pakeisti į insulinoterapiją.

DAŽNIAUSIAS NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS

DPP-4 inhibitoriai gerai toleruojami, dažniausiai pasitaikantys nepageidaujami reiškiniai tyrimuose nesiskyrė nuo placebo grupės.