C. SVORIS

SANTRAUKA
 • 80 - 90 % sergančių 2 tipo cukriniu diabetu turi antsvorio ar yra nutukę. Didesnis kūno masės indeksas (KMI) yra susijęs su didesniu mirtingumu.
 • Net nežymus svorio sumažėjimas – 5 - 10 % – gali reikšmingai pagerinti glikemijos kontrolę ir sumažinti kardiovaskulinių ligų riziką.
 • 500 kcal/d sumažinta dieta koreguoja kūno svorį 0,45 kg per savaitę.
 • Skiriant antidiabetinį gydymą turėtų būti atsižvelgiama į vaistų įtaką kūno svoriui.
 • Kai kitos priemonės sumažinti ir palaikyti tinkamą kūno svorį yra neveiksmingos, turėtų būti pasiūlytas operacinis nutukimo gydymas.

80 – 90% asmenų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu, turi antsvorio ar yra nutukę. Nutukusių žmonių daugėja ir 1 tipo cukriniu diabetu sergančiųjų tarpe, per 20 m. nutukimo paplitimas šioje populiacijoje padidėjo 7 kartus. Svorio augimą lemia ne tik suvartojamas per didelis kalorijų kiekis, fizinio aktyvumo stoka, bet ir insulino terapija, kai kurie peroraliniai antidiabetiniai vaistai (tiazolidindionai, sulfanilšlapalo dariniai).
Tyrimais įrodyta, jog kiekvienas kūno masės indekso (KMI) padidėjimas 5 kg/m2 virš 25 kg/m2 susijęs su 30% didesne mirtingumo rizika. Tuo tarpu net nežymus svorio sumažėjimas – 5 – 10% - gali reikšmingai pagerinti glikemijos kontrolę, sumažinti kraujo spaudimą bei pagerinti lipidų profilį. Nustatyta, kad svorio sumažėjimas 5 kg koreguoja glikuoto hemoglobino (HbA1c) lygį 0,5 – 1%, o 2 – 3 kg mažesnė kūno masė lemia 4,5 mmHg žemesnį sistolinį ir 3 - 3,5 mmHg - diastolinį  kraujo spaudimą.
Nutukimo ar jo rizikos vertinimui apskaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI) (lentelė - KMI apskaičiavimas ir vertinimas), matuojama liemens apimtis. Kūno masės indeksas – tai ūgio ir svorio santykis, leidžiantis įvertinti asmenį kaip esantį per mažo, normalaus kūno svorio, turinčio antsvorio, ar nutukusį.
Liemens apimties padidėjimas (vyrams >102 cm, moterims >88 cm) yra nepriklausomas metabolinio sindromo veiksnys, skatinantis angliavandenių apykaitos sutrikimus, koronarinės širdies ligos vystymąsi.
Pakankamas fizinis aktyvumas, subalansuota mityba ir sumažintų kalorijų dieta yra pagrindiniai būdai, padedantys sumažinti ar išlaikyti nekintamą kūno svorį. Jei asmens KMI – 27-35 kg/m2, rekomenduojama sumažinti dienos maisto kaloringumą 300-500 kcal ir 500-1000 kcal, jei KMI – virš 35 kg/m2. 500 kcal/d mažesnė dieta koreguotų kūno svorį 0,45 kg per savaitę. Vaistai, didinantys kūno svorį, turėtų būti skiriami kuo mažesnėmis dozėmis arba keičiami alternatyviais, nedidinančiais svorio.
Kai visos kitos priemonės pasiekti sveiką kūno svorį sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu bei esant II° ar III° nutukimui (KMI > 35 kg/m2) yra neveiksmingos, rekomenduojamas chirurginis nutukimo gydymas. Tyrimais įrodyta, jog dauguma bariatrinės chirurgijos technikų gali reikšmingai pagerinti glikemijos kontrolę ar net pasiekti remisiją sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu.
NICE (National institute for Health and Care Excellence) rekomenduoja atlikti bariatrines operacijas, kai:
 • KMI > 35 kg/m2 ir yra gretutinė liga (pvz., 2 tipo cukrinis diabetas), kurios eiga galėtų pagerėti, jei sumažėtų svoris;
 • Visos tinkamos nechirurginės priemonės buvo išbandytos, bet nepavyko pasiekti ar išlaikyti pakankamą, kliniškai naudingą svorio sumažėjimą mažiausiai 6 mėnesius;
 • Asmuo tinka anestezijai ir operacijai;
 • Įsipareigojama lankytis pas medikus ilgalaikiam stebėjimui.
Prieš svorį mažinančią operaciją pacientą ir jo šeimos narius būtina informuoti apie žinomus tokių operacijų pavojus ir galimus šalutinius poveikius, ilgalaikio stebėjimo poreikį.
 
REKOMENDACIJOS
 • Visiems cukriniu diabetu sergantiems žmonėms rekomenduojama apskaičiuoti kūno masės indeksą (KMI) (lentelė - KMI apskaičiavimas ir vertinimas) bei matuoti liemens apimtį (norma: vyrams < 102 cm, moterims < 88 cm).
 • Norint sumažinti ar išlaikyti nekintamą kūno svorį cukriniu diabetu sergantiems žmonėms rekomenduojama reguliari fizinė veikla, subalansuota mityba bei sumažinta kalorijų dieta.
 • Jei asmens KMI – 27-35 kg/m2, rekomenduojama sumažinti dienos maisto kaloringumą 300-500 kcal ir 500-1000 kcal, jei KMI – virš 35 kg/m2.
 • Skiriant antidiabetinį gydymą reiktų atsižvelgti į vaistų įtaką kūno svoriui.
 • Sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu bei esant II° ar III° nutukimui (KMI > 35 kg/m2) turėtų būti apsvarstyta bariatrinė operacija, kai kiti gydymo būdai yra neveiksmingi.
KMI - kūno masės indeksas