ANTRO TIPO CUKRINIO DIABETO PROFILAKTIKA

SANTRAUKA
  • Intensyvus ir struktūrizuotas gyvenimo būdo keitimas, sąlygojantis kūno svorio sumažėjimą 5 proc., gali sumažinti 2 tipo CD atsiradimo riziką beveik 60 proc., esant prediabetui.
  • Prediabeto vystymasis į 2 tipo CD taip pat gali būti sumažintas gydant metforminu (∼30 proc. sumažėjimas), akarboze (∼30 proc. sumažėjimas) ir TZD (∼60 proc. sumažėjimas).

Antro tipo cukrinio diabeto profilaktika gali sąlygoti didelę naudą visuomenės sveikatai, dėl mažesnio širdies ir kraujagyslių ligų, inkstų nepakankamumo, aklumo ir ankstyvo mirtingumo dažnio.
Pirminė profilaktika – taikoma bendrojoje populiacijoje daugeliui asmenų, neatsižvelgiant į konkrečią riziką susirgti. Tai informacijos apie sveiką mitybą, fizinio aktyvumo svarbą skleidimas įvairiais būdais, skatinimas sportuoti, sveikai maitintis.
Antrinė, arba tikslinė profilaktika – taikoma asmenims, kuriems yra padidėjusi rizika susirgti 2 tipo CD.
Prospektyvinės didelės apimties studijos nustatė socialinius, fizinius ir biocheminius žymenis, susijusius su padidėjusia 2 tipo CD rizika. Tai yra vyresnis amžius, nutukimas (ypač pilvinio tipo), sumažėjęs fizinis aktyvumas, anamnezėje buvęs gestacinis diabetas, jau esantis gliukozės toleravimo sutrikimas. Ilgalaikių tyrimų rezultatai įrodo gyvenimo būdo keitimo ir medikamentų naudą, apsaugant gliukozės toleravimo sutrikimo vystymąsi iki 2 tipo cukrinio diabeto.
 
Antro tipo cukrinio diabeto profilaktika, keičiant gyvenimo būdą
Pirmo pasirinkimo ir svarbiausias CD profilaktikos metodas: pakeisti mitybą ir fizinį aktyvumą.
Gyvenimo būdo keitimas – vienintelis metodas, kuris vienu metu veikia daugelio ligų rizikos veiksnius – cukrinio diabeto, širdies kraujagyslių ligų, sąnarių ir raumenų, didina pasitikėjimą savo jėgomis, gerina nuotaiką ir kartu mažina riziką sirgti depresija, mažina onkologinių ligų riziką, praktiškai neturi nepageidaujamų poveikių, duoda ilgalaikį rezultatą, gerina socialinius kontaktus, gyvenimo kokybę, darbingumą, ilginantis gyvenimo trukmę.
Remiantis Suomių Diabeto prevencijos tyrimo (Finish Diabetes Prevention Study – FDPS) ir Diabeto prevencijos programa (Diabetes Prevention Program - DPP), buvo nustatyta, kad gyvenimo būdo keitimas ir fizinis aktyvumas sumažina 2 tipo CD atsiradimo riziką SGN ar GTS turintiems pacientams 58 proc. per 4 metus. Remiantis šiais duomenimis, asmenims, kuriems yra padidėjusi CD rizika (žr. Cukrinio diabeto išaiškinimas tarp asimptominių pacientų) arba nustatyta SGN ar GTS ar HbA1C 5,7-6,4 proc. rekomenduojama:
  • svorio mažinimas (ne mažiau nei 7 proc. kūno svorio), ypač jei asmuo nutukęs.
  • fizinio aktyvumo didinimas – ne mažiau nei 30 min. vidutinio intensyvumo (atitinkančio spartų pasivaikščiojimą, ŠSD 60-80 proc. maksimalaus) fizinė veikla kasdien (ne mažiau 150 min./sav).
  • dietos pakeitimas, siekiant, kad padaugėtų dietoje skaidulų (15 g, suvartojamoms 1000 kcal per dieną, arba ne mažiau nei 25–35 g/p.),
  • sumažėtų sočiųjų riebalų suvartojimas – suvartoti mažiau nei 10 proc. bendro kalorijų kiekio
  • sumažėtų bendras riebalų suvartojimas – mažiau nei 30 proc. bendro kalorijų kiekio.
Rekomenduojamą įvairų fizinį aktyvumą (lentelė - Rekomenduojamas fizinės veiklos intensyvumas) reikia derinti su suvalgomo maisto kiekiu. Būdai kalorijų poreikiui apskaičiuoti yra įvairūs, vienas iš jų yra naudoti IOM Dietary Reference Intakes macronutrients report, 2002 rekomendacijas (lentelė - Reikalingos maisto energijos ir medžiagų balanso apskaičiavimas). Jeigu siekiama sumažinti svorį, su maistu gaunama energija turėtų būti 300 - 500 kcal mažesnė, nei paskaičiuota pagal ūgį, svorį, fizinį aktyvumą.
 
Antro tipo cukrinio diabeto profilaktika medikamentais
Nė vienas iš medikamentų šiuo metu Lietuvoje nėra oficialiai patvirtintas kaip vaistas skirtas 2 tipo CD profilaktikai, nors yra įrodymų, kad gydymas metforminu, kiek mažiau – akarboze, pioglitazonu mažina CD riziką. DPP tyrime metforminas buvo skirtas 2 tipo CD profilaktikai pacientams, sergantiems prediabetu ir nustatytas CD rizikos sumažėjimas 30 proc. per 3 metus.
Siūloma spręsti klausimą dėl metformino ar akarbozės skyrimo tikslingumo, kai gyvenimo būdo korekcija neduoda pakankamo poveikio arba asmenims su GTS, SGN ar HbA1C 5,7 – 6,4 proc., ypač tiems su KMI > 35 kg/m2, < 60 m. amžiaus, ir moterims sirgusioms GD.
 
Antro tipo cukrinio diabeto profilaktika, taikant chirurginius nutukimo gydymo metodus
Tyrimais patvirtinta, kad, kai nutukimas yra didelis (KMI > 35 ar 40 kg/m2), bariatrinės operacijos (kasos ir dvylikapirštės žarnos apylankos ar skrandžio mažinimo operacijos) gali turėti geresnį ilgalaikį poveikį nei gyvenimo būdo keitimas ar medikamentai. Po šių operacijų ne tik smarkiai sumažėja CD rizika, bet gali net visai išnykti jau diagnozuotas CD, pastebimi ilgalaikiai teigiami lipidų apykaitos, arterinio kraujospūdžio pokyčiai, stabilus ir ryškus (apie 20 proc.) svorio sumažėjimas. Šiuo metu chirurginis nutukimo gydymas rekomenduojamas, kai yra patologinis (morbidinis) nutukimas (KMI>40 kg/m2) arba KMI yra didesnis nei 35 kg/m2 ir sergama gretutinėmis, su nutukimu susijusiomis ligomis.

REKOMENDACIJOS
  • Esant sutrikusiai gliukozės tolerancijai metforminas arba akarbozė gali būti taikomi, siekiant sumažinti 2 tipo CD riziką. Lietuvoje toks gydymas nėra oficialiai patvirtintas.

HbA1c - glikuotas hemoglobinas; CD - cukrinis diabetas; GD - gestacinis diabetas; TZD - tiazolinedionai; SGN - sutrikusi glikemija nevalgius; GTS - gliukozės toleravimo sutrikimas; ŠSD - širdies susitraukimų dažnis; DPP tyrimas - Diabetes Prevention Program; KMI - kūno masės indeksas