A. PIRMO TIPO CUKRINIO DIABETO GYDYMAS INSULINU

SANTRAUKA
  • Gydymas insulinu pradedamas iškart nustačius 1 tipo cukrinio diabeto diagnozę.
  • Pirmo pasirinkimo insulinoterapijos režimas yra ilgo veikimo insulino injekcijų ir greitai veikiančio insulino boliusų derinys.
  • Insulinoterapija turi būti priderinta prie paciento gydymo tikslų, dienos režimo, mitybos, amžiaus, sveikatos būklės, motyvacijos ir kt.
  • Pacientai, vartojantys insuliną, turi būti informuojami apie pagrindinės insulinoterapijos komplikacijos - hipoglikemijos - riziką, gydymą, prevenciją.

Gydymas insulinu pradedamas iškart nustačius 1 tipo cukrinio diabeto diagnozę. Kaip bazinį insuliną galima skirti tiek ilgo veikimo, tiek vidutinės trukmės insuliną, o boliusams valgio metu - greitai ar trumpai veikiantį insuliną. Sėkmingiausia ir artimiausia fiziologinei insulino sekrecijai yra schema, kai skiriamas ilgo veikimo insulinas su greito veikimo insulino boliusais prieš kiekvieną valgį. Boliusai skiriami prieš valgį, valgio metu, ar iš karto po valgio. Jų dozė parenkama pagal suvartojamų angliavandenių kiekį konkretaus maitinimosi metu, atsižvelgiant į laukiantį fizinį krūvį (lentelė - Greito veikimo insulino dozės titravimas). Ilgo veikimo insulinas paprastai leidžiamas vakare, jo dozė koreguojama pagal rytinę glikemiją nevalgius (lentelė - Ilgo veikimo insulino dozės titravimas). Jei ilgo veikimo insulinas leidžiamas du kartus per dieną, tarp leidimų turi būti 12 val. pertrauka, o rytinio dozė koreguojama pagal vakarinę glikemiją nevalgius.
Insulinas gali būti suleidžiamas švirkštu, penu ar insulino pompa (nuolatine poodine insulino infuzija). Penai suteikia daugkartinio injekavimo galimybę, jų naudojimą lengva pritaikyti prie paciento dienotvarkės, pačiam leisti insuliną. Insulino pompos yra saugus ir efektyvus intensyvios insulinoterapijos metodas, kurį taikant pasitaiko mažiau hipoglikemijų, lyginant su ilgo veikimo ar NPH insulino vartojimu. Naudojant insulino pompą efektyviau sumažinamas HbA1c. Lyginant su NPH, leidžiamu kelis kartus per dieną, insulinai glarginas ir detemiras lemia mažiau naktinių hipoglikemijų ir mažesnes glikemijas dieną. Ultrailgo veikimo insulinas degludec lemia mažesnę hipoglikemijų riziką lyginant su kitais ilgo veikimo insulinais.
 
Vos pradėjus gydyti insulinu, pacientas turi būti apmokomas insulinoterapijos, mitybos principų, diabeto komplikacijų, tarp jų ir hipoglikemijos, prevencijos bei gydymo. Pirmo tipo CD pradžioje, jau pradėjus instensyvią insulinoterapiją, gali pasireikšti vadinamasis “medaus mėnesio” laikotarpis, kai insulino dozės sumažėja iki minimalių ar insulino poreikis visai išnyksta. Svarbu žinoti, ypač pacientui, jog ši būklė yra tik laikina, gali trukti nuo savaičių iki mėnesių, o svarbiausia, nerodo pasveikimo.

REKOMENDACIJOS
  • Norint sumažinti hipoglikemijų riziką bei pagerinti glikemijos kontrolę, su ilgo veikimo insulinu turi būti skiriami greito, o ne trumpo veikimo insulinai (lentelė - Leidžiamo insulino tipai).
  • Insulino pompoje turi būti naudojami greito veikimo insulinai.
  • Visi pacientai, vartojantys insuliną, turi būti informuoti apie hipoglikemijų riziką, prevenciją, pirmąją pagalbą.
  • Pacientai, kurių hipoglikemijos rizika yra didesnė:
  a. turėtų dažniau matuoti glikemiją (taip pat ir naktį);
  b. jiems turėtų būti parinkti ne tokie griežti glikemijos kontrolės tikslai;
  c. turėtų būti konsultuojami psichologo.

HbA1c - glikuotas hemoglobinas; CD - cukrinis diabetas; NPH - Neutral Protamine Hagedorn (vidutinio veikimo insulinas)